Hızlı Okuma ve Anlama Teknikleri

7 Hızlı Okuma Tekniği

 

Hızlı okuma ve anlama teknikleri üzerine hazırlanmış bir yazıyı sizlerle paylaşıyoruz. Bu 7 adımı düzenli bir şekilde pratik yaparak uygularsanız emin olun ki faydasını göreceksiniz.

1. Tekrarlama

Gerçekten bizi yavaşlatan şey budur. Aklınızda bulunan kelimeleri tekrar ederken kendinizi yüksek sesle keşfederseniz okumanın hızını önemli derecede azaltırsınız. Amaç, ağzınla değil, gözlerinizle okumaktır. Bunun en kolay püf noktası bunun yerine başka bir şeyi tekrarlamaktır. Bir şey gibi: “1 2 3 4 5” veya “a e i o u”. Bu basit bir aktivite ile zihninizi işgal edecek, böylece yalnızca hızlı okumanın gerçek sırrı olan gözlerinizi kullanarak başaracaksınız.

2. Parmağınızla okuyun

Fikir basit. Okuduğunuz gibi her satırı izlemek için parmağınızı kullanın. Parmak hızınızı belirleyecek ve gerektiğinde hızını azaltacak veya yavaşlatacaktır. Parmağın okumanın hızını belirlediğini unutmayın, tersi değil. Belirli bir hız belirledikten sonra ona sadık kalın.

3. Odaklan

Bu anlaşılabilir gelebilir ama burada değinmeye değer. Geçmişte bir şeyler okuduğumda, kendimi hayallerde dolaşırken bulurdum ve diğer şeyler hakkında düşünürken, aynı sayfayı birkaç kez tekrar okurdum. Zihninizde yer almıyor olmasına rağmen, bir makalenin veya kitabın bir bölümünü okumak için “yapılabilir” diyelim. Bununla birlikte, hızlı okuma yaptığınızda bunu yapmak tamamen imkansızdır ve aynı anda başka bir şey düşünmezsiniz.

4. Üçüncü kelime kuralı

Yapmanız gereken şey: Her satırın baştan üçüncü ve sondan üçüncü kelimesine odaklanarak satırı okumaya çalışın. Endişelenmeyin, hiçbir bilginizi kaybetmezsiniz. Periferik görüntü olarak adlandırılan bir şey kullanarak gözleriniz de o ilk sözcükleri ve son sözcükleri yakalayacak.

Örnek olarak, böyle bir metni dikkate alalım:

“Kazım’ın küçük bir kuzusu vardı ama akşam yemeğinde onu yedi.”

Kalın yazılmış kelimeler odak noktalarını göstermektedir.

5. Her kelimeyi ayrı olarak okumayın

Bunu yapmanın en kolay yolu daha büyük bir mesafeden (60cm gibi) okumaktır. Buradaki amaç, tek tek kelimelere tek tek odaklanmak değil, iki veya üçünü tek bir anlık görüntüde okumaktır. Yani fikir, bir metnin bir bölümüne bakıp birkaç kelimeyi bir kerede okursanız, o zaman yanındaki kelimeleri de çevresel vizyonunuz ile alırsınız.

6. Geri atlamayın

Bu çok yaygın bir sorundur. Bunu bilmeden bile olur (başlangıçta). Tek bir kelimeyi (veya bir bütün cümleyi) tekrar okumak için geri atmanın sizi yavaşlattığı gerçeği açıktır. Okumanın hızını arttırmak istiyorsanız, bu alışkanlıkla mücadele etmeniz gerekir. Ancak önce varolduğunu kabul etmelisin, gerçekten yaptığının farkına varmalısın. O zaman sadece uğraşmayı deneyin. Parmağınızla okumak çok yardımcı olur, yalnızca parmağınızı her zaman ileri doğru hareket ettirmeniz gerektiğini unutmayın.

7. Çok hızlı başlayın

Her şeyi rahatça kavrayabilmek için çok hızlı okumaya başlayın. Sonra bir ya da iki sayfa sizin için rahat olan hızı yavaşlattıktan sonra. Tıpkı bir karayolu üzerinde sürmek gibi, 90 ile gidip 70’e yavaşlarsanız yavaş hissediyor, ancak 50 ile gidip 70’e hızlanırsanız aynı hız olmasına rağmen hızlı hissediyor.

Bu liste için bu kadar. Umarım faydalı olur.

Yazar: admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir