Genel Mikrobiyoloji

Akut Viral Hepatitler

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi tarafından yayınlanan Akut Viral Hepatitler isimli PDF dosyasını indirmek için yorum yapın ve yazı sonundaki linki kullanın.

Aradığınız diğer Tıp notları için sitemizde arama yapabilir veya menüdeki arşivi kullanabilirsiniz.

Viral Hepatit Tanım

Viral hepatit viral enfeksiyona bağlı karaciğer inflamasyonudur. Akut (enfeksiyon, nispeten hızlı başlangıç) veya kronik formlarda ortaya çıkabilir. Viral hepatitin en yaygın nedenleri hepatit B virüsü, Hepatit A, Hepatit B, Hepatit C, Hepatit D ve Hepatit E olan beş ilgisiz hepatotropik virüsdür.

Nominal hepatit virüslerine ek olarak karaciğer inflamasyonuna neden olabilen diğer virüsler arasında Cytomegalovirus, Epstein- Barr virüsü ve Sarı humma. 1997 yılına kadar Herpes simplex virüsünün neden olduğu 52 vaka viral hepatit vakası var.

En yaygın türleri önleme veya tedavi etme olanağı vardır. Hepatit A ve hepatit B aşısı ile önlenebilir. Hepatit C için etkili tedaviler mevcuttur ancak pahalıdır. 2013’te yaklaşık 1,5 milyon insan viral hepatit nedeniyle öldü. Çoğu ölüm, hepatit B ve hepatit C’den kaynaklanmaktadır. Doğu Asya, dünyanın en çok etkilendiği bölge.

LINK: Viral Hepatitler

Yazar: admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir