Algoritma Analizi Ders Notları

Algoritma Analizi PDF

Bilgisayar Mühendisliği okuyanlar için Algoritma Analizi Ders Notları PDF olarak yazı sonunda paylaşılmıştır. İndirmeden önce yorum yapmayı unutmayın.

Bilgisayar bilimlerinde, algoritmaların analizi, onları yürütmek için gerekli olan kaynak miktarının (zaman ve saklama gibi) belirlenmesidir. Çoğu algoritma keyfi uzunlukta girdilerle çalışacak şekilde tasarlanmıştır.

Genellikle, bir algoritmanın verimliliği veya çalışma süresi, giriş uzunluğunu basamak sayısına (zaman karmaşıklığı) veya saklama yerlerine (alan karmaşıklığı) ilişkilendiren bir işlev olarak ifade edilir.

“Algoritma analizi” terimi Donald Knuth tarafından oluşturuldu. Algoritma analizi, belirli bir hesaplama problemini çözen herhangi bir algoritma tarafından ihtiyaç duyulan kaynaklar için teorik tahminler sunan daha geniş bir hesaplama karmaşıklığı teorisinin önemli bir parçasıdır. Bu tahminler, verimli algoritmalar arayışının makul yönleri hakkında bir fikir vermektedir.

Algoritmaların teorik analizinde asimptotik anlamda karmaşıklıklarını tahmin etmek, yani keyfi büyük girdi için karmaşıklık fonksiyonunu tahmin etmek yaygındır. Bu amaçla Big O gösterimi, Big-omega gösterimi ve Big-theta gösterimi kullanılır.

Örneğin, ikili aramaların, aranmakta olan sıralanan listenin uzunluğunun logaritması ile orantılı olarak veya O (log (n)) olarak, kısaca “logaritmik zamanda” birkaç adımda yürütülmesi söylenir. Genellikle asimtotik tahminler kullanılır, çünkü aynı algoritmanın farklı uygulamaları verimlilik bakımından farklılık gösterebilir. Bununla birlikte, belirli bir algoritmanın iki “makul” uygulamanın verimliliği, gizli bir sabit olarak adlandırılan sabit çarpımsal bir faktör ile ilgilidir.

LINK: Algoritma Analizi Ders Notları PDF

Yazar: admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir