Arapça Türkçe Sözlük - Dağarcık Yayınları

Arapça-Türkçe Sözlük PDF İndir

1000’den fazla sayfalı Büyük Arapça-Türkçe Sözlük PDF olarak indirilebilir. Eğer indirmede sorun yaşarsanız yorum yaparak bildirebilirsiniz. En kısa süre içerisinde geri dönüş yapılacaktır.

Aşağıdaki kısa bilgilendirmeleri okuyup veya okumayıp doğrudan indirme işlemlerine geçebilirsiniz.

Arapça Sözlük Kullanmanın Püf Noktaları

  1. Yabancı kelimeyle karşılaştınız, hemen kaleminizi alın yanınızdaysa kelime defterinize (ki mutlaka bir kelime defteriniz olmalı, alfabetik düzende öğrendiğiniz kelimeleri not almalısınız) yanınızda değilse not defterinize kelimeyi yazın.
  2. Hemen sözlükten anlamına bakmadan önce kelimeyi metnin genel hatlarını dikkate alarak tahmin etmeye çalışın. Örneğin; “çocuklar sabahtan ……………. kadar sokakta oynardı” cümlesinde boşluk olan yeri sanırım tahmin etmek o kadar zor değil.
  3. Bu şekilde bir tahminle kelimenin anlamını kestiremediniz mi? Kök harflerini bulmaya çalışın. Daha önce öğrendiğiniz bir kelimeye ses olarak benzeşen harfler var mı zihninizi bir kontrol edin. Örneğin: karşılaştığınız kelime مفتح olsun. Hemen başındaki م harfini atın, فتح harfleri kaldı. Feteha, fatih, iftah… bir çağrışım yaptı mı? Feteha açmak, fatih açan, miftah … demek ki açmakla ilgili bir kelime. İşte yapmanız gereken zihin egzersizi böyle bir minvalde olmalı.
  4. Bu tahminlerinizi onaylamak için şimdi sözlüğe bakın, doğru tahmin etmişseniz defterinize kelimenin karşılığını yazın. Doğru tahmin edememişseniz aradaki mantıksal farklılığı yakalamaya çalışın.
  5. Kelimenin karşılığını yazarken belirli türevleriyle birlikte yazın. Örneğin bu bir fiil ise geçmiş zaman, geniş zaman, masdar kiplerini; bu kelime bir isim ise tekil ve çoğulunu varsa eş anlamlasını birlikte not alın.
  6. Bulduğunuz anlama göre cümle oturdu mu son kez kontrol edin, tercümenizi gerekiyorsa düzgünleştirin.

Arapça

Arapça yaygın olarak kendini İslam’a nisbet eden ülkelerin dillerini etkilemiştir. Arapça ayrıca Baluchi, Bengalce, Berber, Boşnakça, Katalanca, Çeçence, Dağıstan, İngilizce, Fransızca, Almanca, Gujarati, Hausa, Hindustan, İtalyanca, Endonezyaca, Kazakça, Kürtçe, Kutchi Dili, Malayca, Malayalam, Peştucur, Farsça, Portekizce, Pencapça, Rohingya, Saraiki, Sicilyaca, Sindhi, Somalice, İspanyolca, Swahili, Tagalog, Türk, Urduca, Özbekçe ve Wolof dilleri ve bu dillerin konuşulduğu ülkelerdeki diğer dilleri etkilemiştir.

Buna ek olarak, İngilizce’nin birçoğu direkt olarak, ancak çoğu diğer Akdeniz dilleriyle birçok Arapça kredi sözü vardır. Bu kelimelere örnek olarak amiral, kerpiç, simya, alkol, cebir, algoritma, alkalin, almanak, kehribar, cephanelik, suikastçı, şekerleme, karat, şifre, kahve, pamuk, gulyabani, tehlike, kavanoz, kismet, limon, lif kabağı, dergisi , Şilte, şerbet, kanepe, sumak, tarife ve diğer birçok deyişle Malta ve Kinubi gibi diğer diller, sadece kelime bilgisini veya gramer kurallarını ödün vermek yerine, Arapça’dan gelmektedir.

LINK: Arapça Türkçe Sözlük – Dağarcık Yayınları

Yazar: admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir