Türev ve İntegral

Günlük Hayattan Türev Ve İntegral Örnekleri PDF İndir

Günlük hayattan örnek Türev ve İntegral soru ve çözümleri PDF olarak indirmek için yazı sonundaki linkini kullanabilirsiniz. Eğer beğenirseniz yorum yapmayı unutmayın.

Türev

Gerçek bir değişkenin bir fonksiyonunun türevi, başka bir miktarda (bağımsız değişken) belirlenen bir nicelikteki (fonksiyon değeri veya bağımlı değişken) değişim hassasiyetini ölçer. Türev araçlar hesabın temel bir aracıdır. Örneğin, zamana göre hareketli bir cismin konumunun türevi cismin hızıdır: Bu, zaman ilerledikçe cismin pozisyonunun ne kadar çabuk değiştiğini ölçer.

Seçilen bir girdi değerinde tek bir değişkenin bir fonksiyonunun türevi, var olduğunda, o noktadaki fonksiyon grafiğine tanjant çizgisinin eğimidir. Teğet çizgisi, giriş değerinin yakınındaki fonksiyonun en iyi doğrusal yaklaştırmasıdır. Bu nedenle, türev genellikle bağımlı değişkende ani değişimin bağımsız değişkene oranının “anlık değişim oranı” olarak tanımlanır.

Türevler çeşitli gerçek değişkenlerin fonksiyonlarına genellenebilir. Bu genellemede türev, grafiği (uygun bir çeviri sonrasında) orijinal fonksiyonun grafiğine en iyi doğrusal yaklaşımı olan doğrusal bir dönüşüm olarak yeniden yorumlanır. Jakob matrisi, bağımsız ve bağımlı değişkenlerin seçimi ile verilen temele göre bu doğrusal dönüşümü temsil eden matristir. Bağımsız değişkenlere göre kısmi türevler cinsinden hesaplanabilir. Birkaç değişkenin gerçek değerli bir fonksiyonu için Jacob matrisi gradyan vektörüne düşer.

LINK: Yakında eklenecektir.

Yazar: admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir