El Kanun Fit Tib

İbn Sina El-Kanun Fi’t-Tıb Kitabı PDF İndir

İbn Sina adlı yazarın en meşhur eserlerinden El-Kanun Fi’t-Tıb Kitabı PDF olarak sizlerle paylaşıyoruz. Türkçe PDF sitelerinde bu kitabın PDF’i ilk defa sitemizde yayınlanmaktadır. Bu kitabın Türkçe çevirisi henüz PDF türünde bulunmadığı için İngilizce çevirisini paylaşıyoruz. Kitabın İngilizce ismi ise şu şekilde: The Canon of Medicine by Ibn Sina (Avicenna)

Bu eser ve müellifi İslam dini için hiçbir şey ifade etmez.

Yazı sonundaki indirme linkini kullanabilirsiniz.

İbn Sina Kimdir?

450 eserinin yazdığı biliniyor, yaklaşık 240 felsefe ve 40 tıp dahil olmak üzere hayatta kaldı.

En ünlü eserleri, Felsefe ve bilimsel bir ansiklopedi olan İyileşme Kitabı ve birçok Ortaçağ üniversitesinde standart bir tıp metni haline getirilmiş olan Tıp Ansiklopedisi olan Tıp Ansiklopedisi ve 1650 gibi geç kullanın. 1973’te İbn Sina‘nın Canon of Medicine, New York’ta yeniden basıldı. İbn Sina’nın cümleyi, felsefe ve tıpın yanı sıra astronomi, simya, coğrafya ve jeoloji, psikoloji, mantık, matematik, fizik ve şiir üzerine yazılar da içerir.

İbn Sina’nın Hayatı

İbn Sina, Greko-Romen, İran ve Hint metinlerinin çevirilerinin kapsamlı bir şekilde incelendiği Altın Çağ olarak bilinen eserlerde kapsamlı bir yapı korosu oluşturdu. Kindi okulu tarafından tercüme edilen Greko-Romen (Orta ve Yeni Platon ve Aristotelian) metinleri, İran ve Hindistan matematik sistemleri, astronomi, cebir, trigonometri ve tıp üzerine kurulu olan entelektüeller tarafından büyük ölçüde geliştirildi ve yorumlanarak redakt edildi. İran’ın doğusu, Büyük Horasan ve Orta Asya’daki Samanid hanedanı ile İran’ın ve Irak’ın batısındaki Buyid hanedanı, bilimsel ve kültürel gelişme için gelişen bir atmosfer sağlamıştır. Buhara, Samanlılar döneminde Bağdat’ı dünyanın kültürel başkenti ile yarıştı.

Felsefe, ve teoloji, İbn Sina ve muhalifleri tarafından en belirgin olarak geliştirildi. Al-Razi ve El-Farabi tıp ve felsefe konularında yöntem ve bilgi sağlamıştı. İbn Sina, Balkh, Khwarezm, Gorgan, Rey, İsfahan ve Hamadan’ın büyük kütüphanelerine erişebildi. Çeşitli metinler (‘Ahd with Bahmanyar’ gibi) o zamanın en büyük akademisyenleriyle felsefi noktaları tartıştığını göstermektedir. Aruzi Samarqandi, İbn Sina’nın önce Khwarezm’den ayrılıp ünlü bir bilim adamı ve gökbilimci olan Al-Biruni’yi (ünlü bir matematikçiden) Ebu Nasr Irak’la (saygın bir filozof olan) Abu Sahli Masihi’yle (büyük bir doktor olan) Abu-el-Khayr Khammar’ı, .

El-Kanun Fi’t-Tıb PDF

Yazar: admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir