İşletim Sistemleri Ders Notları

İşletim Sistemleri Ders Notu

Özellikle bilgisayar ile ilgili bölümlerde okuyan öğrenciler için İşletim Sistemleri Ders Notları lazım olabiliyor. Ders notunu indirmeden önce yorum yapmayı unutmayın.

Bir işletim sistemi (OS), bilgisayar donanım ve yazılım kaynaklarını yöneten ve bilgisayar programları için ortak hizmetler sağlayan sistem yazılımıdır. Yazılım dışındaki tüm bilgisayar programları, bir işletim sisteminin çalışmasını gerektirir.
Zaman paylaşımı işletim sistemleri, sistemin etkin kullanımı için görevleri zamanlarlar ve ayrıca işlemci süresinin masraf tahsisi, yığın depolama, yazdırma ve diğer kaynaklar için muhasebe yazılımı içerebilir.

Giriş ve çıkış ve bellek ayırma gibi donanım işlevleri için, işletim sistemi, programlar ve bilgisayar donanımı arasında bir aracı olarak görev yapar, uygulama kodu genellikle doğrudan donanım tarafından yürütülür ve genellikle OS işlevi veya onun tarafından kesilir. İşletim sistemleri, cep telefonları ve video oyun konsollarından web sunucularına ve süper bilgisayarlara kadar bir bilgisayar içeren birçok cihazda bulunur.

Etkili masaüstü işletim sistemi,% 83.3’lük pazar payıyla Microsoft Windows’dur. MacOS, Apple Inc. tarafından ikinci sırada (% 11.2), Linux ise üçüncü sırada (% 1.55). Mobil cihazlardaki (akıllı telefon ve tablet kombine) sektörde, 2016 yılının üçüncü çeyreğine göre Google Android, yılda yüzde 87,5 ve yıllık büyüme oranı yüzde 10,3 iken, bunu Apple’ın iOS’u ve yüzde 12,1 ile pazarın yılda bir azalması izlemektedir. Yüzde 5,2, diğer işletim sistemleri ise sadece yüzde 0,3’tür. Sunucu ve süper-bilgisayar sektörlerinde Linux hakimdir. Gömülü ve gerçek zamanlı sistemler gibi diğer özel sınıf işletim sistemleri birçok uygulama için mevcuttur.

LINK: İşletim Sistemleri Ders Notları

Yazar: admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir