Kardiyovasküler Fizyoloji

Kardiyovasküler Fizyoloji Ders Notu PDF İndir

Kardiyovasküler Fizyoloji Ders Notu veya kitap halinde PDF arıyorsanız yazı sonundaki linki inceleyebilirsiniz. Ayrıca yazı sonunda tıp kitapları arşivi de yer almaktadır. Beğendiyseniz yorum yaparak sitemize destek olun. PDF dili Türkçe‘dir.

Kardiyovasküler fizyoloji, özellikle kalp fizyolojisine (“kardiyo”) ve kan damarlarına (“vasküler”) değinen dolaşım sisteminin çalışmasıdır. Bu konular bazen kardiyak fizyoloji ve dolaşım fizyolojisi adı altında ayrı ayrı ele alınmaktadır. Kardiyovasküler fizyolojinin farklı yönleri birbirine çok yakın olmasına rağmen, konu hala genellikle birkaç alt konuya ayrılmıştır.

Kalp debisi, vücudun çeşitli bölgelerine gönderilen kan miktarı ile ilişkili olduğundan kalp vücudun taleplerini ne kadar verimli bir şekilde karşılayabileceğinin önemli bir göstergesidir. Örneğin, enfeksiyonlar yüksek CO ve düşük CO ile kalp yetmezliği ile korelasyon gösterir.

Felç hacmi (SV) ile birlikte, kardiyak output, hæmodynamics’de – dış kuvvetler altındaki kan akışının incelenmesinde – ilgi duyan global bir kan akımı parametresidir. Atım hacmini ve kalp atış hızını etkileyen faktörler de kalp debisini etkiler. Sağdaki bu bağımlılığı göstermektedir ve bu faktörlerin bazılarını listelemektedir. Sonraki bir şekilde ayrıntılı bir hiyerarşik resim sunulmuştur.

CO’nun hem invaziv hem de non-invaziv olarak ölçülmesine ilişkin birçok yöntem vardır; bunların her biri kendi avantaj ve dezavantajlarına sahiptir. Bu yöntemlerin hepsine karşı karşılaştırılabilecek hiçbir standart veya referans ölçüsü mevcut değildir.

LINK: Kardiyovasküler Fizyoloji PDF

LINK: Tıp Kitapları PDF Arşivi

Yazar: admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir