Kedi ve Köpek

Kedi-Köpek Duruş ve Davranışları PDF İndir

Eğer bir kedi veya köpek besliyorsanız Kedi, Köpek Duruş ve Davranışları PDF kitabına bir göz atıp konu hakkında fikir almanız faydalı olabilir. PDF kitabı yazı sonundaki linki kullanarak indirin. Eğer beğendiyseniz yorum yaparak destek olun.

Kedi Rahatsızlıkları

Hastalıklar
Kediler, bulaşıcı hastalıklar, parazitler, yaralanmalar ve kronik hastalıklar da dahil olmak üzere geniş kapsamlı sağlık sorunları yaşayabilir. Bu hastalıkların birçoğu için aşılar mevcuttur ve evcil kedilere solucanlar ve pireler gibi parazitleri ortadan kaldırmak için düzenli olarak tedavi verilmektedir.

Zehirlenme
Kemirgen öldürücü ilaçlar, böcek öldürücü ilaçlar ve herbisitler gibi belirgin tehlikelere ek olarak, kedileri insan koruyucuları tarafından genellikle güvenli kabul edilen birçok kimyasal madde ile zehirlenebilir, çünkü karaciğerleri, diğer bazı hayvanlarınkinden daha az detoksifikasyon yöntemiyle daha az etkilidir, İnsanlar ve köpekler dahil olmak üzere. Kedilerde zehirlenmenin en yaygın nedenlerinden bazıları antifriz ve kemirgen yemleridir. Kediler çevre kirleticilerine karşı özellikle hassas olabilirler. Bir kedide belirgin bir sebep olmaksızın ani veya uzun süreli ciddi hastalık varsa, muhtemelen bir toksine maruz kalmıştır.

Birçok insan ilaçları asla kedilere verilmemelidir. Örneğin, ağrı kesici parasetamol (veya Tylenol ve Panadol olarak satılan asetaminofen) kedilere karşı aşırı toksiktir: çok küçük dozlarda bile hemen tedaviye ihtiyaç duyulur ve ölümcül olabilir. Kimi zaman kedilerdeki artrit tedavisinde kullanılan aspirin bile insanlara göre çok daha toksiktir ve dikkatle verilmelidir. Benzer şekilde, ya yanlışlıkla ya da kürk kaybına karşı koymaya çalışan iyi niyetli koruyucular tarafından kedilerin derisine minoksidil (Rogaine) uygulanması bazen öldürücü olmuştur. Uçucu yağlar kedilere toksik olabilir ve çay işlemesi ve onu içeren şampuanlar da dahil olmak üzere çay ağacı yağı nedeniyle ciddi hastalıklara neden olan vakalar bildirilmiştir.

Kediler etrafında dikkatle kullanılmaları gereken diğer yaygın ev kimyasalları, saç kökü ve diğer naftalin ürünleridir. Fenol bazlı ürünler (örneğin Çam-Sol, Dettol / Lizol veya hekzaklorofen) kedilerin beslenme alanlarının veya çöp kutularının yakınlarında temizlik ve dezenfeksiyon yapmak için sıklıkla kullanılır, ancak bunlar bazen ölümcül olabilir. Genellikle bir otomotiv antifrizi olarak kullanılan etilen glikol, kedilere özellikle hitap eder ve bir çay kaşığı kadarıyla ölümcül olabilir. Bazı insan gıdaları kedilere toksiktir; Örneğin, çikolata teobromin zehirlenmesine neden olabilir, buna rağmen (köpeklerin aksine) birkaç kedi çikolata yiyecektir. Büyük miktarlarda soğan veya sarımsak da kedilere zehirlidir. Birçok ev bitkisi, Philodendron türleri ve kalıcı ve hayatı tehdit eden böbrek hasarına neden olabilecek Paskalya zambağının (Lilium longiflorum) yaprakları gibi tehlikelidir.

Köpek Sağlığı

Bazı köpek türleri, dirsek ve kalça displazisi, körlük, sağırlık, pulmonik stenoz, yarık damak ve hile dizileri gibi belirli genetik rahatsızlıklara yatkındır. Özellikle köpekleri etkileyen iki ciddi tıbbi durum pyometra olup, daha büyük ırkları veya derin göğüslü köpekleri etkileyen her türden ve yaştaki kızgın dişileri etkilemektedir. Bunların ikisi de akut koşullardır ve hızla öldürebilirler. Köpekler aynı zamanda pireler, keneler ve akarlar gibi parazitlerin yanısıra kancalı kurtçuklar, tenyalar, yuvarlak solucanlar ve kalp sintyolarından da hassastırlar.

Birçok yaygın insan gıdası ve evde yutulması, çikolata katıları (teobromin zehirlenmesi), soğan ve sarımsak (tiyosülfat, sülfoksit veya disülfid zehirlenmesi), üzüm ve kuru üzüm, makadamya fıstığı, ksilitol gibi köpekler için toksiktir Çeşitli bitkiler ve diğer potansiyel olarak yutulan malzemeler gibi. Tütünün içindeki nikotin de tehlikeli olabilir. Köpekler maddeye çöp veya kül tablaları atarak maruz kalabilirler; Puro ve sigarayı yiyen. Tabelalar büyük miktarda kusma (örn., Puro yiyen) veya ishal olabilir. Bazı başka bulgular karın ağrısı, koordinasyon kaybı, çökme veya ölüm anlamına gelir. Köpekler tipik olarak çikolatanın yenmesi ile ortaya çıkan teobrom zehirlenmesine karşı oldukça duyarlıdırlar. Köpek metabolizması kimyasal maddeyi parçalayabilme özelliğine sahip olmasına rağmen, teobromin köpekler için toksik olduğu için işlem çok yavaştır; küçük miktarlarda çikolata bile ölümcül olabilir, özellikle koyu çikolata.

Köpekler aynı zamanda diyabet, diş ve kalp hastalığı, epilepsi, kanser, hipotiroidizm ve artrit de dahil olmak üzere insanlarla aynı sağlık koşullarından bazılarına karşı savunmasızdır.

LINK: Kedi Köpek Davranışları PDF

Yazar: admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir