Kitap Okumanın Faydaları

Kitap Okumanın 8 Faydası

Bu yazımızda sizlerle Kitap Okumanın 8 Faydası isimli yazıyı paylaşıyoruz. Bu faydalar sadece faydalı kitaplar için geçerlidir.

1. Zihinsel Uyarım Sağlar

Çalışmalar, zihinsel olarak uyarıldıklarının, Alzheimer ve Demans’ın gelişimini yavaşlatabileceğini (ya da hatta önleyebileceğini) göstermiştir; çünkü beyninizi aktif ve nişanlı tutmak onun kaybedilmesini engelliyor. Tıpkı vücudun içindeki herhangi bir kas gibi, beyin güçlü ve sağlıklı tutmak için egzersiz gerektirir, bu nedenle “kullan” veya “kaybet” ifadesi aklınıza geldiğinde daha uygundur. Bulmacalar yapmak ve zeka oyunları gibi oyun oynamak da kognitif uyarı ile yardımcı olduğu bulunmuştur.

2. Stresinizi Azaltır

İşyerinde ne kadar stres yaşarsanız yapın, kişisel ilişkilerinizde veya günlük hayatta karşılaştığınız diğer sayısız sorunla, büyük bir hikayede kendinizi kaybettiğinizde hepsi kaybolur.

3. Bilgi Verir

Okuduğunuz her şey yeni bilgilerle başınızı doldurur ve ne zaman kullanışlı olabileceğini asla bilemezsiniz. Sahip olduğunuz bilgiye ne kadar fazla sahipseniz, karşı karşıya kalacağınız herhangi bir meydan okumayla başa çıkacaksınız. Buna ek olarak, düşünce için bir miktar yiyecek var: Kendinizi kötü şartlar altında bulursanız, her şeyi kaybetmenize rağmen – işiniz, eşyalarınız, paranız, hatta sağlığınız bile – sizden alınamaz.

4. Sözcük Dağarcığınızı Zenginleştirir

Bu, yukarıdaki konuyla ilgilidir: ne kadar çok okuduğunuza, maruz kalacağınız kelimeler ne kadar artarsa, günlük kelime hazineniz kaçınılmaz olarak yol kat edecektir. Açık konuşma ve iyi konuşma, herhangi bir mesleğe büyük katkıda bulunur ve özgüvenle üst düzey yöneticilerle konuşabileceğinizi bilme, benlik saygısı için muazzam bir artış olabilir. Çeşitli konularda iyi okunan, iyi konuşulan ve bilgili olanlar, daha küçük sözcüklere sahip olanlar ve edebiyat bilinci eksikliği olanlardan daha hızlı (ve daha sıklıkla) promosyonlar elde etme eğiliminde oldukları için kariyerinizde bile yardımcı olabilirler, Bilimsel atılımlar ve küresel olaylar. Kitap okumak da, yeni dil öğrenmede hayati önem taşır; ana dilde konuşmuyorsa, kendi konuşmalarını ve akıcılığını iyileştirecek bağlamda kullanılan kelimelere açıklık kazanır.

5. Hafızanızı Güçlendirir

Bir kitabı okuduğunuzda, her öyküde yol gösteren çeşitli arkı ve alt planların yanı sıra bir dizi karakteri, geçmişlerini, hırslarını, tarihini ve nüanslarını hatırlamak zorundasınız. Hatırlanması gereken oldukça az bir şey ama beyinler muhteşem şeylerdir ve bunları nispeten kolaylıkla hatırlayabilirler. Şaşırtıcı bir şekilde, oluşan her yeni hatıra, yeni sinapslar (beyin yolları) oluşturur ve var olanları güçlendirir; kısa süreli bellek hatırlama ve ruh halini dengeleme konularına yardımcı olur. Ne kadar harika.

6. Daha Güçlü Analitik Düşünme Becerisi Kazandırır

Ayrıntıları analiz etme kabiliyeti aynı zamanda arsa eleştirilmesi söz konusu olduğunda da kullanışlıdır; Karakterlerin düzgün gelişip gelişmediğini vb. belirlemek için iyi yazılmış bir parçanın olup olmadığını belirlemek. Kitabını başkalarıyla tartışmak için hiç fırsatınız olsaydı, düşüncelerinizi açıkça ifade edebileceksiniz. Gerçekten ilgili tüm yönleri dikkate almak için zaman ayırdınız.

7. Odaklanmanızı ve Konsantrasyonunuzu Güçlendirir

İnternet çılgın dünyamızda, her gün çoklu görevde olduğumuzdan, bir defada milyon farklı yöne dikkat çekiliyor. 5 dakikalık bir sürede, ortalama bir kişi bir görev üzerinde çalışmak, e-postaları kontrol etmek, birkaç kişiyle sohbet etmek için, akıllı telefonlarını izlemek ve iş arkadaşlarıyla etkileşim kurma. Bu tür ADD benzeri davranış stres seviyelerinin yükselmesine ve verimliliğimizin düşmesine neden olur.

Bir kitap okuduğunuzda, dikkatinizin tümü hikayeye odaklanır; dünyanın geri kalan kısmı tamamen düşer ve kendinizi emici her ince ayrıntısına sokabilirsiniz. İşten önce 15-20 dakika okumayı deneyin (toplu taşıma yaparsanız, sabah gidip gelince), şuraya geldiğinizde ne kadar çok odaklandığınızdan şaşıracaksınız.

8. Daha İyi Yazma Becerileri Kazandırır

Bu, sözcük dağarcığının genişlemesiyle birlikte ele alınır: Yayınlanmış, iyi yazılmış çalışmaya maruz kalma, diğer yazarların kadans, akışkanlık ve yazım stillerini gözlemlemek, kendi eserinizi daima etkiler…

Yerel bir kütüphaneye sahip olmadığınız bir bölgede yaşıyorsanız veya hareket kabiliyetiniz yetersiz ise ve kolayca erişemiyorsanız, çoğu kütüphane kitaplarını PDF veya ePub formatında hazır bulundurur, böylece okuyabilirsiniz. E-okuyucu, iPad veya bilgisayar ekranınızda. Ayrıca e-kitapları indirebileceğiniz pek çok kaynak çevrimiçi, bu yüzden okumak için sitemizi kullanabilirsiniz.

Yazar: admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir