Sinir Sistemi PDF

Sinir Sistemi Fizyolojisi PDF

Hacettepe Üniversitesi ve Yakın Doğu Üniversitesi Sinir Sistemi Fizyolojisi PDF Ders Notları indirmek için yazı sonunu inceleyin. Yorum yapmayı unutmayın.

Merkezi sinir sistemi beyin ve omurilik içerir. Beyin ve omurilik, kemik yapıları, zarları ve sıvısı tarafından korunmaktadır. Beyin kafatasının kafa boşluğunda tutulur ve beyin, serebellum ve beyin sapından oluşur. İçindeki sinirler kraniyal sinirler ve spinal sinirlerdir.

Sinir sisteminin üç temel işlevi vardır: duyusal giriş, veri entegrasyonu ve motor çıktı. Duyusal girdi, vücut nöronlar, glia ve sinaps vasıtasıyla bilgi veya veri toplayacağı zamandır. Sinir sistemi, heyecan verici sinir hücrelerinden (nöronlar) oluşur ve bu nöronlar arasındaki sinapsları vücudun merkezleri veya diğer nöronlara bağlar. Bu nöronlar uyarma veya inhibisyon üzerinde çalışırlar ve sinir hücreleri boyut ve konumda değişiklik gösterse de birbirleriyle olan iletişim onların işlevlerini belirler. Bu sinirler, duyu alıcılarından beyine ve omuriliğe uyarılar uygularlar. Veriler daha sonra sadece beyinde oluşan verilerin entegrasyonu yoluyla işlenir. Beyin bilgiyi işledikten sonra, beyin ve omurilikten motor çıktısı olarak adlandırılan kaslara ve bezlere dürtüler yapılır. Glia hücreleri dokularda bulunur ve heyecan verici değildir ancak miyelinasyon, iyonik düzenleme ve hücre dışı sıvı ile ilgili yardım alırlar.

LINK: Sinir Sistemi Fizyolojisi Ders Notları, Sinir Sistemi PDF

Yazar: admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir