Solunum Sistemi Anatomisi PDF

Solunum Sistemi Anatomisi İndir

Solunum Sistemi Anatomisi PDF olarak indir için yazı sonunu inceleyin ve yorum yapın.

Solunum sistemi (solunum cihazı, solunum sistemi olarak da adlandırılır), bir organizmada solunum süreci için kullanılan spesifik organlardan ve yapılardan oluşan biyolojik bir sistemdir. Solunum sistemi, bir organizma ile çevre arasındaki oksijen ve karbon dioksit alımında ve değişiminde rol alır.
Solunum, havada solunum yapan insanlar gibi omurgalı hayvanlarda solunum organlarında akciğerler olarak adlandırılır.

Vücuda oksijen sağlamak için havanın ciğerlere geçişi inhalasyon olarak bilinir ve karbondioksiti atmak için akciğerlerin dışına çıkan havayı ekshalasyon olarak bilinir; Bu işleme toplu olarak nefes alma veya havalandırma denir. İnsanlarda ve diğer memelilerde solunum sisteminin anatomik özellikleri trakea, bronş, bronşioller, akciğerler ve diyaframı içerir. Oksijen ve karbon dioksit molekülleri, gaz dış ortamı ve kan arasında pasif olarak difüzyon yoluyla değiştirilir. Bu değişim süreci akciğerlerdeki alveollerde (hava kesesi) oluşur.
Balıklarda ve birçok omurgasız hayvanlarda solunum solungaçlar yoluyla gerçekleşir. Böcekler gibi diğer hayvanlar çok basit anatomik özelliklere sahip solunum sistemlerine sahiptirler ve amfibilerde bile cilt gaz alışverişinde hayati bir rol oynamaktadır. Bitkiler ayrıca solunum sistemine sahiptir, ancak gaz değişiminin yönü hayvanlardakiyle ters olabilir. Bitkilerdeki solunum sistemi, stoma olarak bilinen yaprakların alt kısımlarında delikler gibi anatomik özellikleri de içerir.

LINK: Solunum Sistemi Anatomisi PDF

Yazar: admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir