Topoğrafya Ölçme Bilgisi

Topoğrafya Ders Notları PDF İndir

Topoğrafya Ders Notlarını yazının sonundaki linkten bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Topografi

Topografya, Dünya yüzeyinin ve gezegenler, aylar ve asteroitler dahil diğer gözlemlenebilir astronomik nesnelerin şekil ve özelliklerinin incelenmesidir. Bir alanın topografyası, yüzey şekillerine ve özelliklerine, veya bir açıklamaya (özellikle de haritalardaki tasvirine) işaret edebilir.

Jeoscience ve gezegensel bilim alanı, sadece rahatlama değil aynı zamanda doğal ve yapay özelliklerin yanı sıra yerel tarih ve kültür de dahil olmak üzere yerel ayrıntılarla ilgilidir. Bu anlam yüksekliği, yükseklik kontürlü topografik haritaların “topografya” ve rahatlama ile eş anlamlı olduğu ABD’de daha az yaygındır. Yer araştırması olarak eski topografya anlayışı hala Avrupa’da para birimi.

Dar bir anlamda topografyada kabartma veya arazinin kaydı, yüzeyin üç boyutlu kalitesi ve belirli arazi formlarının tanımlanması yer alır. Buna, jeomorfometri denir. Modern kullanımda, bu sayısal formdaki (DEM) yükseklik verisinin üretilmesini içerir. Çoğu zaman, kontur çizgileri, hiposometrik renk tonları ve kabartma gölgeleme de dahil olmak üzere çeşitli tekniklerle yeryüzünün grafik gösterimini bir haritada eklemeyi düşünülür.

LINK: Topoğrafya Ders Notları İndir

Yazar: admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir