Algoritma Analizi Ders Notları

Veri İletişimi PDF Ders Notları

Gazi Üniversitesi tarafından yayınlanan Veri İletişimi PDF Ders Notları indirmek için aşağıdaki yorum panelinden yorum yapın ve yazı sonundaki linki kullanın.

Veri iletim, dijital iletim veya dijital iletişim, noktadan noktaya veya noktadan çok noktaya iletişim kanalı üzerinden verilerin (bir dijital bit akımı veya sayısallaştırılmış bir analog sinyal) aktarımıdır. Bu kanalların örnekleri bakır teller, optik fiberler, kablosuz iletişim kanalları, depolama ortamı ve bilgisayar veri yollarıdır. Veriler, bir elektrik voltajı, radyo dalgası, mikrodalga veya kızıl ötesi sinyal gibi bir elektromanyetik sinyal olarak temsil edilir.
Analog veya analog iletim, bir değişkene orantılı olarak genlik, faz veya başka bir mülkte değişen sürekli bir sinyal kullanarak ses, veri, resim, sinyal veya video bilgilerini iletmenin bir iletim yöntemidir.

Mesajlar, bir dijital kodlama yöntemi kullanılarak bir hat kodu (baz bant iletimi) yoluyla veya bir dizi sınırlı sürekli değişken dalga formları (geçiş bandı iletimi) yoluyla bir darbe dizisi ile temsil edilir.

Geçiş bandı modülasyonu ve karşılık gelen demodülasyon (ayrıca algılama olarak da bilinir) modem teçhizatı tarafından gerçekleştirilir. Dijital sinyalin en yaygın tanımı uyarınca, bit akışlarını temsil eden hem taban bandı hem de geçiş bandı sinyalleri, dijital iletim olarak kabul edilirken, alternatif bir tanım, yalnızca dijital olarak temel bant sinyalini ve dijital verilerin bir dijital-to -analog dönüşüm.

LINK: Veri İletişimi Ders Notu

Yazar: admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir