Algoritma Analizi Ders Notları

Veritabanı Yönetimi Ders Notu

Bilgisayar ile ilgili dalda okuyorsanız Veritabanı Yönetimi Ders Notu ihtiyacınız olabilir. PDF olarak indirmek için yorum yapın ve yazı sonundaki linki kullanın.

Veritabanı, organize bir veri koleksiyonudur. Şemalar, tablolar, sorgular, raporlar, görünümler ve diğer nesnelerin koleksiyonudur. Veriler, gerçeğin yönlerini, bilgi gerektiren süreçleri destekleyecek şekilde, örn. Boş odalı bir otel bulmayı destekleyecek şekilde otellerde oda modellemesi yapmak gibi modellenmek üzere düzenlenir.

Bir veritabanı yönetim sistemi (DBMS), verileri, verileri yakalamak ve analiz etmek için kullanıcı, diğer uygulamalar ve veri tabanı ile etkileşime giren bir bilgisayar yazılımı uygulamasıdır. Genel amaçlı bir DBMS, veritabanlarının tanımlanması, oluşturulması, sorgulanması, güncellenmesi ve yönetimi için tasarlanmıştır.

Bilinen DBMS’ler arasında MySQL, PostgreSQL, MongoDB, MariaDB, Microsoft SQL Server, Oracle, Sybase, SAP HANA ve IBM DB2 bulunur. Bir veritabanı genellikle farklı DBMS’ler arasında taşınabilir değildir ancak farklı DBMS, tek bir uygulamanın birden fazla DBMS ile çalışmasına izin vermek için SQL ve ODBC veya JDBC gibi standartları kullanarak birlikte çalışabilir.

Veritabanı yönetim sistemleri genellikle destekledikleri veritabanı modeline göre sınıflandırılır; 1980’lerden beri en popüler veritabanı sistemleri, SQL dili tarafından temsil edilen ilişkisel modeli desteklemiştir. Bazen bir DBMS gevşek olarak bir ‘veri tabanı’ olarak adlandırılmaktadır.

LINK: Veritabanı Yönetimi Ders Notları İndir

Yazar: admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir