YGS/LYS: Teğet Yaprak Test PDF İndir (6 Adet)

YGS ve LYS düzeylerine uygun Teğet konulu 6 Adet Yaprak Test PDF formatında renkli olarak sunuluyor. Google Drive üzerinden kolayca görüntüleyebilir, yazdırabilir veya cihazınıza indirebilirsiniz.

Bir teğet çizginin bir eğriye “temas ettiği” sezgisel düşüncesi, iki noktadan (A ve B, işlev eğrisi üzerinde uzanan çizgileri) geçen düz çizgilerin (sekant çizgileri) sıralamasını göz önüne alarak daha açık hale getirebilir. A noktasındaki teğet, B noktası B’ye yaklaştığında veya A’ya eğiliyorsa ki sınırdır. Tanjant çizgisinin varlığı ve benzersizliği “tersinilebilirlik” olarak bilinen belirli bir matematiksel pürüzsüzlüğe bağlıdır. Örneğin, eğer iki dairesel kavis sivri bir noktada (bir köşe) buluşursa, o noktada benzersiz şekilde tanımlanmış bir teğet yoktur, çünkü sekant çizgilerinin ilerleme limiti, “B noktasının” vertex’e yaklaştığı yöne bağlıdır.
Çoğu noktada, teğet eğriye kesişmeden dokunmaktadır (devam edince eğrisi teğet noktasından uzaktaki diğer yerlerde geçebilir). Teğetin (bu noktada) eğriyi aştığı bir noktaya bir eğilme noktası denir. Daireler, parabolalar, hiperbolalar ve elipslerin herhangi bir kıvrımlanma noktası yoktur, ancak kübik bir fonksiyonun grafiği gibi, daha karmaşık eğrilerin tam bir eğilme noktası vardır.
Tersine, eğri tamamen üzerindeki bir noktadan geçen düz bir çizginin bir yanına uzanabilir ve bu düz çizgi teğet bir çizgi değildir. Örneğin, yukarıda açıklanan sebeplerden dolayı teğet çizgisinin mevcut olmadığı, üçgenle kesişmeyen üçgenin köşegeninden geçen bir çizgi söz konusudur. Dış bükey geometride bu tür hatlara destek hatları denir.

Teğet 1Teğet 2Teğet 3Teğet 4Teğet 5Teğet 6

 

Yazar: admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir